Kombi Arıza Nedenleri

Kombi Arıza Nedenleri

Kurulum Hataları

Tesisatınızın bir parçası olarak çalışan kombileri doğrudan etkileyen hatalardır. Genellikle tesisat kaçakları, yanlış plastik boru kaynağı, hatalı uygulama neticesinde boru çapının daralması, radyatör vanalarının kullanılmaması gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bu eksiklerin tespiti güç olduğundan dolayı, hatalar genellikle kombiden kaynaklı sanılır.

Su Basıncı

Kombinize gelen su basınıcı 1.5 bar olmalıdır. Kombinizden sızacak çok az bir su dahi kombinizde su basıncı arızası meydana getirebilir. Bu tarz durumlarda öncelikle su basınç göstergesinin kontrol edilmesi gerekir. Kombinizin altında bulunan su basıncı vanasıyla kombinize 1.5 bar olacak şekilde su takviyesi yapmanız gerekir.

Gaz Vanası Kapalıyken Kombiyi Çalıştırmak

En çok karşılaşılan kullanıcı hatalarından birisidir. Gaz vanası kapalıyken kombinin çalışması durumunda kombiniz arıza durumuna geçebilir. Böyle bir durumda hemen bir yetkili servis çağırmanız daha faydalı olacaktır. Kombinizi gaz vanası kapalıyken çalıştırmamaya özen göstermelisiniz.

Bakım

Kombi kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu kombinin bakımının düzenli yapılmasıdır. Kombi parçalarının ömürlerini uzatmak, kombinin sık sık arıza vermesinin önüne geçmek ve size oluşturabileceği daha büyük maliyetlerden kaçınmak için kombi bakımlarınızı düzenli olarak yetkili servislere yaptırmanız gerekir.


Yoğuşmalı kombiler, hermetik kombilere oranla %20'ye kadar daha fazla tasarruf sağlar. Yoğuşmalı kombiler daire metrekaresi büyüdükçe daha fazla tasarruf sağlarlar.

Kombi bakım ve arızalarınız için bize ulaşın


Scroll to Top